Aç Karna Tüketmemeniz Gereken Yiyecek ve İçecekler

fx15-zayiflama-hapi

Kahvaltı, günün en önemli öğünlerinden biridir. Asla atlanmaması gereken bir öğün olsa da bazı kişiler sabah kahvaltısı yapmayı tercih etmemektedir. Kahvaltı yapmayan kişilerin aç karna yedikleri veya içtikleri şeylere dikkat etmesi gerekir. Yenmemesi gereken bir gıdayı yediğinizde günün ilerleyen saatlerinde belli başlı sıkıntılar çekebilirsiniz. Peki aç karna hangi yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir?

Gazlı İçecekler

Aç karna gazlı içecek içilmemesi gerektiği herkes tarafından bilinen bir bilgidir. Gazlı içecekler mide asidini arttırdığı için aç karna gazlı içecek içmek belirli mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Mide rahatsızlıklarının yanı sıra gazlı içeceklerde aşırı derece şeker bulunduğu için kanınızdaki şeker seviyesini normalden 8 kat arttırır. Eğer aç karna gazlı içecek içmeyi alışkanlık haline getirirseniz bu durum ilerleyen zamanlarda çeşitli kanser türlerine de yol açmaktadır.

Baharatlı Yiyecekler

Baharatların vücudumuz açısından oldukça büyük faydaları olsa da aç karna baharatlı yiyecekleri tüketmek midemiz için zararlıdır. Baharatlı yiyecekler açken yendiğinde mide mukozasına zarar verebilir. Bu durum da mide rahatsızlığına yol açar. Ayrıca, baharatların keskin bir tadı olduğu için mide astarının tahrişine veya hazımsızlığa da yol açabilir. 

Tatlılar

Lezzetli tatlarına rağmen tatlılar aslında çok zararlıdır. Tatlıların sindirimi hızlı bir şekilde yapıldığı için kanımıza karıştıktan sonra pankreastaki insülin seviyesini anında yükseltir. Bu olay da göz bozukluklarına ve şeker hastalığına yol açabilir. Özellikle diyabet hastası olanların aç karna tatlı tüketmemesi gerekir. 

Muz

Genelde sağlıklı tarafıyla bilsek de, muz aç karna yendiğinde zararlı olabilir. Muz kandaki magnezyum seviyesini bir anda arttırdığı için kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir ve kalbinize zarar verebilir. Bu yüzden aç karna kesinlikle muz tüketmemelisiniz.

Yoğurt

Yiyeceklerin yanında yendiğinde oldukça faydalı olsa da aç karna tüketildiğinde yoğurt belli başlı zararlar vermektedir. Normalde faydalı olan laktik asitler, aç karna yoğurt yendiğinde mide asidi tarafından etkisiz bir hale getirilir. Bu durum da yoğurt gibi süt ürünlerinin tüm faydasını öldürerek midede asidin oluşmasını sağlar. 

Hamur İşleri (Özellikle Mayalı Olanlar)

Aç karna yendiğinde oldukça doyurucu olsa da hamur işlerinde yer alan maya, midenizi şişirir ve mide astarının tahriş olmasını sağlar. Mayalı hamur işleri yerine listemizde yer almayan meyveleri tüketebilirsiniz. 

Domates

Domates, kahvaltılarda yer almaması gereken bir besindir. C vitamini kaynağı olarak bilinse de domateste yer alan tannik asit mide asidinin yükselmesine ve dolayısıyla çeşitli mide rahatsızlıklarının oluşmasına yol açar. Özellikle reflü ve ülser gibi mide problemleri olan kişilerin aç karna domates yememesi gerekir. 

Armut

İçerisinde yer alan lifler, tok olduğumuz zaman tüketince oldukça faydalı olsa da aç karna tükettiğimizde mide mukozasına zarar verir. Bu durum da karın ağrısına sebep olur. Armut yemek istiyorsanız sade yemek yerine çeşitli tahıllar ile veya yulaf ezmesiyle yemenizi tavsiye ediyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..