Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

fx15-zayiflama-hapi

Son yıllarda oldukça popüler olan aralıklı oruç (intermittent fasting) diyeti kilo vermek isteyenlerin çokça tercih ettiği bir diyettir. Aralıklı oruç diyeti; vücudun karın, bel vb. gibi belirli bölgelerinde biriken yağların yakılmasını ve metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak hızlı bir şekilde kilo vermeyi hedefleyen bir diyettir. 

 

Aralıklı oruç diyetinin diğer diyetlerden farklı olan önemli bir noktası bulunmaktadır. Diğer diyetlerde tüketmeniz gereken belli besinler varken aralıklı oruç diyetinde belirli saatlerde hiçbir şey yemeden diyet yapıyorsunuz.

 

Aralıklı oruç diyetinin üç çeşidi bulunmaktadır: 16-8 diyeti, 5-2 diyeti ve 24 saat diyeti.

16-8 Diyeti

16-8 diyeti olarak bilinen diyet haftanın her günü uygulanmaktadır. 16-8 diyetini uygularken gün içinde 16 saat hiçbir şey yemeden durmanız gerekmektedir. Geriye kalan 8 saatlik süreçte de dilediğiniz yiyeceği yiyebilirsiniz. Bu noktada herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır fakat 16-8 diyetinden en iyi sonucu alabilmek için sağlıklı yiyecekler yemenizi tavsiye ediyoruz.

 

16-8 diyetinde hangi saatlerde yemek yiyip hangi saatlerde oruç tutacağınız tamamen size kalmıştır, fakat 16-8 diyetini uygulayan kişilerin çoğu öğlen 12 ile akşam 20 arası serbestçe beslenirken günün geri kalanında hiçbir şey tüketmemektedir.

5-2 Diyeti

5-2 diyetinde saat sınırlaması bulunmamaktadır. Tek yapmanız gereken haftada iki gün belirleyip o günlerce almanız gereken kalori miktarının yüzde 25’ini almaktır. Haftanın seçtiğiniz iki günü arasında en az 1 gün bulunmaktadır. Bu durum diyetin sağlıklı olması içindir. Eğer art arda 5-2 diyeti yaparsanız bu oldukça sağlıksız olacaktır. 5-2 diyetini genelde çarşamba ve cuma günleri olacak şekilde uygulanmaktadır. 

 

5-2 diyetinde de 16-8 diyetinde olduğu gibi herhangi bir gıda sınırlaması yoktur. İstediğiniz besini yiyebilirsiniz. Belirlediğiniz iki günde almanız gereken kalori miktarı vücudunuza ve vücut tipinize göre değişiklik gösterse de bu oran erkeklerde ortalama 600 kalori iken kadınlarda ise ortalama 500 kaloridir.

24 Saat Diyeti

24 saat diyeti, adından da anlaşılacağı üzere 24 saat oruç tutmak üzerine kuruludur. 24 saat diyetini diğer iki diyet türünden ayıran şey haftada sadece bir gün yapılmasıdır. Haftada bir gün belirleyin ve o gün 24 saat boyunca hiçbir şey yemeden oruç tutun. Tek yapmanız gereken budur.

 

Eğer 24 saat diyetini uyguladığınızda sağlıksız bir durum hissetmiyorsanız haftada iki güne de çıkarabilirsiniz, fakat iki günü kesinlikle aşmamalısınız. Uzmanlar tarafından maksimum iki gün tutulması önerilmektedir. 

 

Aralıklı Oruç Diyeti İle Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Aralıklı oruç diyeti, kalori alımını düşürdüğünüz için kilo verme açısından çok faydalı bir diyettir. Belli düzende kalori alımınızı düşürdüğünüz için hızlı bir şekilde kilo vermeniz mümkündür. Tam olarak ne kadar kilo verebileceğiniz metabolizmanıza ve uygulama şeklinize bağlı olsa da 6 ayda 15-20 kilo vermeniz oldukça mümkündür.

Fx15 Kullanırken Aralıklı Oruç Diyeti Yapmak Gerekir Mi?

Fx15 zayıflama hapı zaten size ilk kullanımdan itibaren tokluk hissi sağlayacağı için ekstra diyet yapmanıza gerek yoktur. Ürünü düzenli kullanmanız ve gün içerisinde en az 2,5-3 litre su tüketmeniz halinde aralıklı oruç diyeti gibi zor diyetlere maruz kalmadan doğal bir şekilde zayıflamanız mümkün. Orinal Fx15 ile hem yağlarınızdan kurtulmuş olacak hem de açlık hissi ve enerjisiz bir ruh haline girmemiş olacaksınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..