Beslenme Alışkanlıklarınızı Kontrol Altında Tutarak Sağlıklı Kalmak

fx15-zayiflama-hapi

Dünya genelinde kilonun insan sağlığına olan etkisi oldukça artmıştır. İnsanlar kilo vermek için kolay yolları tercih etmek istiyorlar. Bir şeyleri başarmak için uğraşmak gerekmektedir. Sadece spor yapmak ya da sadece diyet yapmak kilo vermenize yaramaz.

Spor Neden Yapılır?

Spor günlük yaşantımıza kazandırmamız gereken bir alışkanlık olmalıdır. Yapılan egzersizler yaşam kalitenizi artırır ve hayata olan bakış açınızı değiştirir. Uzmanların tavsiyesinde de bu açıklamalar yer almaktadır. Kilo vermek için de diyetin yanında tavsiye edilmektedir. Erilen yağlar sonunda sarkmaların oluşmaması için egzersiz yapmanız gerekmektedir.

Günlük Alınması Gereken Besin Değeri

Gün içerisinde yediklerimize dikkat etmeden önümüze çıkanı ya da canımızın çektiğini yeriz. Günlük hayatta yediklerimize dikkat ediyor olsak kilo problemimiz olmaz ve sağlığımız da yerinde olurdu. Gün içerisinde vücudumuzun alması gereken bazı besin değerleri vardır. Bu besin değerlerinin de miktarları önemlidir. Bu besin değerleri ve miktarına bakalım.

 • Toplam yağ miktarı 65 gramdır,
 • Doymuş yağ asidi oranı 20 gramdır,
 • Kolesterol 300 miligramdır,
 • Toplam karbonhidrat miktarı 310 gramdır,
 • Lif miktarı 25 gramdır,
 • Protein miktarı 50 gramdır,
 • Vitamin C miktarı 60 miligramdır,
 • Vitamin A miktarı 500 UI’dır,
 • Kalsiyum miktarı 1000 miligramdır,
 • Demir miktarı 18 miligramdır,
 • Vitamin D miktarı 600 UI’dır,
 • Vitamin E miktarı 30 UI’dır.

Gün içerisinde 2000 civarı alınan kalori vücudun ihtiyaç duyduğu orandır. Bunun üzerine çıktığımız zaman bu fazlalık olarak kilo yapmaktadır. Yukarıdaki besin değerlerini günlük alımlarına dikkat edersek ve vücuda zararlı olan besinleri tüketmediğimiz zaman vücudunuz işleyişinin değişimi fark edeceksinizdir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek hastalıkları engellemek için en iyi yoldur.

Sağlıklı Olmak için Yapılması Gerekenler

 1. Dengeli ve sağlıklı beslenmek
 2. Alkolden ve sigaradan uzak durmak
 3. Düzenli egzersiz yapmak
 4. Öğlen güneşinden uzak durmak
 5. Beyninizi bulmaca, zekâ oyunları ile dinç tutmak
 6. Stresle baş etmeyi öğrenin
 7. Bol bol su tüketin
 8. Düzenli uyku süresi belirlemek

Bu maddelerin çoğunu hayatımız boyunca uygulamaya çalışsak uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olabilir. Bunları tek başıma uygulayamıyorum derseniz de bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Psikolog sizin irade probleminizi çözebilir. Diyetisyen sayesinde ile de dengeli ve sağlıklı beslenmeyi halledebilirsiniz.

Birinin yönlendirmesi ile her şey daha kolay olmaktadır. Vücudunuzdaki oranlar doğrultusunda diyetisyeninizin belirlediği bir yemek programı ile sağlıklı beslenebilirsiniz. Vücudun alması gereken su miktarı, vitamin çeşitleri ve alınması gereken besin değerlerini bu sayede iyice belirleyebilirsiniz.

Beslenmenin Vücuda Etkisi

Dengeli beslenme sık hastalanmaları önler. Besinlerden yeterli alınan değer ile vücut doğru oranda çalışmış olur ve hastalanmalara engel olur. Hücrelerde yenilenmeler daha hızlı gerçekleşir. Kaslarda gelişim daha etkili olur. Ergenlik dönemindeki gelişmeler sorunsuz olur. Tırnak, cilt ve saç gibi bölgeler sağlıklı olur. Bunların özeti ile kaliteli bir yaşam için dengeli beslenmeniz gereklidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..