Eliminasyon Diyeti Nasıl ve Neden Yapılır?

fx15-zayiflama-hapi

Kilo verme amaçlı yapılan pek çok diyet çeşitleri bulunuyor. Bu diyetlerin bazılarını da zaten biliyoruz ve halk arasında da çok uygulanıyor. Ancak şimdi size pek duymadığımız başka bir diyetten söz etmek istiyoruz. Bu diyetin adı Eliminasyon diyetidir. Bu diyet sanki bir doktor kontrolü altındaymış gibi yapılıyor. Bu diyet öncelikle sağlık açısından yapılan bir diyettir.

Aslında bu diyeti yapan kişiler kilo vermek amaçlı değil de sağlık için yapıyorlar. Adı diyet olarak geçen bu yeni duyduğumuz Eliminasyon diyeti adından da belli olduğu gibi sağlığı çağrıştırıyor.

Eliminasyon diyeti bazı gıdaların beslenmeden geri çekilerek tüketilmesi yasaklanıyor. Daha sonra yasaklı besinler yavaş yavaş beslenmeye tekrar döndürülüyor. Ve bu sayede Eliminasyon diyeti yapan kişiler kendilerinin nelere alerjileri olduğunun farkına varıyor ve alerji yapan besinleri tespit ediyorlar.

Eliminasyon Diyeti nedir?

Eliminasyon diyeti tek bir gaye ile yapılan bir tür alerji testine benzeyen bir yöntemdir. Bu diyetin uygulaması ile kişiler hangi besinlere alerjileri olduğunu tespit etmeye çalışıyorlar. Aslında çok yararlı olan Eliminasyon diyetini alerjik sorunları olan kişilerin yapması önemle tavsiye ediliyor. Günümüzde hemen hemen alerjisi olmayan kimse yok gibi.

Bu sebeple Eliminasyon diyetinin faydalarından pek çok kişi yararlanabilir. Ayrıca bu diyeti uygulamak çok zor olmaması açısından sağlık için denenmeye değer bir diyettir. Eliminasyon diyeti sağlıklı diyetler arasında kendine yer açacakmış gibi görünüyor.

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

Eliminasyon diyetinin asıl amacı kilo vermek değildir. Bu diyet sağlık için uygulanıp besinlerden nelere alerjimizin olduğunu tespit etmeyi amaçlayan bir diyet türüdür. Eliminasyon diyeti beslenme alışkanlığımızdan bazı besinleri yasaklayarak bu besinlerin tüketmemizi engelliyor. Vücudumuz bu besinleri bir müddet almayınca unutuyor.

Daha sonrasında yasaklanan besinleri yavaş yavaş beslenme tarzımıza geri almaya başlıyoruz. İşte tamda bu noktada eğer yeni beslenemeye gıda bize alerjik reaksiyon verirse o zaman hangi gıdaya alerjimizin olduğunu tespit etmiş oluyoruz. Diyetin asıl yapılma sebebi de zaten hangi besinlere alerjimizin olduğunu anlaşılır hale getirmesidir. Ayrıca Eliminasyon diyetinin güzel tarafı da bu diyeti yapmanın sürekliliği ya da tekrarlanması var olan alerjimizi de zaman içinde azaltarak yok ediyor olması.

Eliminasyon Diyeti Neden Yapılır?

Eliminasyon diyeti diğer diyetler gibi kilo verme odaklı bir diyet olmayıp sadece sağlık için yapılan bir diyet uygulamasıdır. Aslında bir taraftan da sağlık testine benzeyen Eliminasyon diyeti bu diyeti uygulayan kişilerin hangi gıdalara alerjisinin olduğunu ortaya çıkarmaya yarayan bir yöntemdir. Eliminasyon diyetinin yapılamasının diğer sebeplerinin arasında bulunanlardan bazıları da şunlardır:

 • Sürekli hazımsızlık çekilmesi için yapılabilir.
 • Vücutta şişlik olduğu için yapılabilir.
 • Mide şikâyetlerinden olan reflü, midede gaz oluşması ve ülser gibi rahatsızlıklar için yapılabilir.
 • Karın ağrıları ve regl ağrıları için yapılabilir.
 • Sık sık ishal yaşanması için yapıla bilir.
 • Sindirim sistemini düzenlemek için yapılabilir.
 • Kronik yorgunluk hissi için yapılabilir.
 • Migren atakları için yapılabilir.

Eliminasyon Diyetini Yapmanın Yararları Nelerdir?

Eliminasyon diyetinin alerjik besinlerin tespit edilmesi için yapılsa da sağlığımız için daha pek çok yararlı yönleri bulunuyor. Eliminasyon diyetin yapmanın sağlığımız açısından yararlarından bazıları şunlardır:

 • İBS semptomların da yararlı olabilir.
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu semptomların da yararlı olabilir.
 • Egzama gibi cilt problemlerinde yararlı olabilir.
 • Kronik migreni olanlar için yararlı olabilir.
 • Eozinofilik özofajiti olan kişilerde yararlı olabilir.
 • Alerjiyi zamanla azaltarak yok etmekte yararlı olabilir.

 Eliminasyon diyeti eğer çok uzun süre tekrarlanarak yapılırsa pek çok hastalığı azaltarak yok edebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..