Evde Yapabileceğimiz Spor Hareketleri

fx15-zayiflama-hapi

Pandemi koşullarında spor yapmaya devam etmek için en uygun seçeneklerden biri evde spor yapmaktır. Eğer elinizde dambıl aleti de varsa evde çeşitli bölgelerinizi ve kaslarınızı kolayca çalıştırabilirsiniz. Yazımızda bahsedeceğimiz dambıl hareketleri ile en başta özellikle kol olmak üzere kalça, bacak ve baldır bölgelerini çalıştırabilirsiniz. Hangi bölgenizi çalıştırmak istiyorsanız ona göre hareket seçerek dilediğiniz bölgeyi spor salonuna gitmeye gerek kalmadan çalıştırabilirsiniz. İşte spor salonuna gitmek istemeyenler için veya evde spor yapmak isteyenler için evde dambıl ile yapabileceğiniz hareketler;

Squat

Squat hareketi bacak ve kalça kaslarını çalıştırmak için etkili bir egzersizdir. Yapması kolay olan squat hareketini yapmak için ayaklarınızı kalça genişliğinde açın ve hafif çömelme pozisyonu alın. Havada oturur duruma geldikten sonra aşağı doğru çömelin ve tekrardan kalkın. Böylece hem kalça kaslarınız hem de karın kaslarınız çalışır. İki elinize dambıl alıp, dambıl ile squat yaparsanız kol kaslarınızı da geliştirebilirsiniz. Başlangıçta zorlansanız da squat hareketini 10 kez 1 tekrar şeklinde yapmaya çalışın.

Lunge

Lunge hareketi ile hem bacak kaslarınızı hem de karın kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Lunge hareketini yapmak için ayakta durun ve bir adımınızı öne doğru atın. Arkada kalan bacağınızı dizden yere yaklaşacak şekilde kırın. Ardından, topuklardan destek alarak ilk halinize geri dönün. Bu hareketi 15 kez 2 tekrar olacak şekilde yapabilirsiniz.

Arnold Press

Arnold Press, göğüs ve kol kaslarını aynı anda çalıştırmak için yapabileceğiniz en etkili hareketlerden biridir. Bu hareketi evde yapmak için bir sehpaya veya koltuğa oturun ve dik durun. Dirseklerinizi bükerek avuç içiniz size bakacak şekilde dambılları alın. Dambılları yukarı kaldırırken avucunuzu ters yönde çevirin. Yukarı kaldırabileceğiniz kadar kaldırdıktan sonra tekrardan omuz hizasına indirin. İndirirken, en başta olduğu gibi elinizi avuç içi size bakacak şekilde döndürün. Yeni başlayanlar için 10 kez 2 set yapmak oldukça yeterli olacaktır.

One-Arm Overhead Dumbbell Extension

One-arm overhead dumbbell extension hareketi omuz çalıştırmak isteyenlerin yapabileceği bir harekettir. Bu hareketi yapmak için bir yere oturun. Bir elinize dambılı alın. Dambılı omuz hizasında dik bir şekilde kaldırın. Dambılı kaldırırken kolunuzun düz durmasına dikkat edin. Dambılı olabildiğince yukarı kaldırdıktan sonra yavaşça arkaya kafanızın arka yanına doğru indirin. Omuz kaslarınızda ağrı hissedene kadar aşağı indirin ve ardından ilk pozisyona geri dönün. Başlangıçta zorlanabileceğiniz bir hareket olduğuu için yapamayacak duruma gelene kadar tek set olacak şekilde uygulayın.

Bench Press

Göğüs kaslarını etkili bir biçimde çalıştırmak için bench press hareketini yapabilirsiniz. Bench Press egzersizini yapmak için yere uzanın. İki elinize de dambılları alın ve omuz hizasında olacak şekilde havaya doğru kaldırın. Geri indirirken dirseklerinizi kırın ve üst kollarınızı omzunuza paralel olacak şekilde tutun. Böylece göğüs ve kol kaslarınız çalışmış olacak. Başlangıç seviyesi için 10 kez 2 veya 3 tekrar yapabilirsiniz.

Fx15 Kullananlar Spor Yapabilir mi Yada Spor Yapması Gerekir Mi?

Fx15 kullananlar yorumlarına baktığımızda aslında bu oran neredeyse yarı yarıya şekillenmektedir. Kullananların yarısı spora gerek duymadığını belirtirken bir diğer yarısı ise sporsuz ve diyetsiz zayıflamanın mümkün olmayacağı kanısındadırlar. Bizlere soracak olursanız ürün spor ve diyet gerektirmediği için yapmamanızda bir sakınca yok fakat sağlıklı bir hayatın temelini spor ve sağlıklı beslenme oluşturmaktadır. Sizin sağlıklı beslenmeniz ve sporu bir alışkanlık haline getirmenizin size zararı değil aksine çok büyük faydası olacaktır. Bu sayede fx 15 kullanırken vermiş olduğunuz kiloları da bıraktıktan sonra gerisin geri almamış olacaksınız. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sağlıklı ve fit kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..