Formda Kalmak İçin Protein Rehberi ve Özellikleri

fx15-zayiflama-hapi

Günümüzde insanların en büyük sorunlarından biri kilo olmaya başladı. Kilo vermek isteyenler, kilo almak isteyenler ya da kilolarını korumaya çalışanlar olarak 3 sınıfa ayrılıyoruz. Bu düzensiz kilo kayıpları, alımları için diyetisyenlerde ya da spor salonlarında insanlar uğraş gösteriyorlar. Kulaktan dolma bilgilerle yapılan aktiviteler ya da yemekler sayesinde de bazen bu durum daha da zorlaşıyor.

Formda kalmak için protein kullanımı oldukça duyduğumuz bir yöntemdir. Nasıl kullanmamız gerektiğini bilmeden yaptığımız şeyler bazen vücudumuza zarar verebilmektedir. Bu yüzden bilen kişiler ile bu durumu düzeltmek gerekmektedir.

Protein Nedir ve Ne İşe Yarar?

Protein, iki çeşidi bulunan bir besin öğesidir. Hayvansal ve bitkisel olarak ayrım göstermektedir. Proteinin formda kalmada kullanılma sebebi tamamen sindirim hızına olan etkisinden dolayıdır. Bu yüzden proteinler bu aşamada ikiye ayrılıyor. Yavaş sindirilen ve hızlı sindirilen proteinler olarak sınıflandırıyoruz.

Yavaş Sindirilen Proteinler

  • Sindirimi uzun sürer,
  • Uyumadan önce tüketimi vücudun dinlenme esnasında proteine olan ihtiyacını karşılar,
  • Kazein proteine buna örnektir,
  • Uyku önce süt ve süt ürünleri ile tüketimi gece boyu protein ihtiyacını karşılamayı sağlar.

Hızlı Sindirilen Proteinler

  • Sindirimi kısa sürede gerçekleşir ve kana geçiş yapar,
  • Spor öncesi ya da sonrada alınması gerekir,
  • Spor sonrası Whey proteini, kas yoğunluğunun artmasını sağlar.

Protein Nasıl Alınmalı?

Proteinler, hazır şekilde ya da besin yoluyla alınabilir. Piyasa da oldukça fazla çeşitte protein markaları bulunmaktadır. Protein alımında kalitesini iyice araştırmanız gerekmektedir. Diyetisyen ya da spor ile ilgilenen kişilerden tavsiyeler alınabilir. Protein tozunu alırken son kullanma tarihi, içeriği, nasıl üretildiği, saklanma koşulları gibi özelliklerine dikkat edilmelidir.

Protein Tozu Ne Zaman Alınmalıdır?

Bu zamanlar için iki seçenek vardır. Antrenman öncesi ve sonrası olarak tercihler proteinin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Spordan sonra 30 ile 60 dakika içinde tüketilmesi kasların yorgun düşmesinden kaynaklı protein tüketimi oldukça mantıklıdır.

Spordan önce aç karna bunu yapacaksanız vücudunuz direncini yerine getirmek için de süt yardımı ile protein tüketimi önerilmektedir. Bu durumlarda vücudunuza göre kendiniz karar verebilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..