Hızlı Yağ Yakmak İçin 5 Kritik Nokta

fx15-zayiflama-hapi

Kısıtlamaların azalması ve yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber hepimiz nasıl kilo verebileceğimizin yollarını arıyoruz. Kilo vermek oldukça uzun ve sıkıcı bir süreç olduğunda bırakıp eski kilosuna hızla dönen çok fazla kişi oluyor.

 

Bu da onların psikolojik ve fiziksel olarak hasar almalarına sebep oluyor. Bundan dolayı bu makalemizde hızlıca kilo vermek ve yağ yakmak için dikkat etmeniz gereken beş kritik noktadan bahsettik. Hazırsanız başlayalım.

 

1- Su İçmek

 

Vücudumuzun yağ yakma mekanizması günlük hayattakinden çok farklıdır. Vücudumuz kilo verirken yağları su ile parçalar ve açığa çıkan kaloriyi yakmış olur. Bundan dolayı içmeniz gerekenden daha az su içerseniz vücut yağ yakmak için gerekli suyu bulamayacak ve yağları daha zor yakılacak şekilde depolayacaktır.

 

Bu durumun önüne geçmek için yaş, boy ve fiziksel egzersiz durumunuza göre günlük içmeniz gereken su oranını belirlemeli ve mutlaka içmelisiniz. Özellikle yaz aylarında ve ağır egzersiz durumunda vücut su kaybedeceğinden dolayı içmeniz gereken miktardan bile fazla içmenizde fayda var.

 

2- Yağlı Gıdalardan Uzak Durmak

 

Yağ yakımını hızlandırmak için vücutta yağ açığı oluşturmak gerekiyor. Eğer siz yağlı yiyecekler tüketerek vücudunuza sürekli olarak yağ yüklerseniz vücudunuz onları depolamaya başlayacaktır. Bundan dolayı hızlı yağ yakmak istediğiniz dönemlerde protein ağırlıklı beslenmenizde fayda var.

 

Bunun için az yağlı salatalar ya da balık gibi besinler tüketebilirsiniz. Karbonhidratlar vücutta yağ olarak depolandığından ekmek gibi besinleri tüketmekten de elinizden geldiğince uzak durmanız gerekir. Diğer koşulda yaktığınız yağların yerine yenisi gelebilir ve kilo vermeden hep aynı bedende kalabilirsiniz.

 

3- Egzersiz Yapmak

 

Yağ yakımının en önemli adımı şüphesiz egzersiz yapmak. Egzersiz yapmadan verdiğiniz kilolarda yağ yerine vücudumuza lazım olan besinleri yakabilme ihtimaliniz var. Bundan dolayı hızlıca yağ yakmak için mutlaka fiziksel egzersizler yapmalısınız. Günümüzde egzersiz yapmak çok kolay. İnternete üzerinden çalışmak istediğiniz bölgeye uygun antrenman videolarıyla hızlıca yağ yakabilirsiniz. Spor işini daha profesyonel bir şekilde yapmak istiyorsanız özel hoca tutabilir ya da güvendiğiniz bir spor salonuna üye olabilirsiniz.

 

4- Yeterince Uyumak

 

Uyku ile yağ yakma arasındaki bağlantı hepimize şaşırtacak nitelikte. Araştırmalar yeterince uyumayan kişilerin diğerlerine göre kilo vermekte daha fazla zorlandığını ortaya koydu. Bunun sebebi ise uykusuz kalan vücudun tehlike ihtimali olduğunu düşünüp kalori harcamalarını durdurması. Bundan dolayı uyku kalitenizi ve sürenizi ayarlayarak yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Ayrıca uykusunu alamamış kişilerin diğer fiziksel aktivitelere enerjisi de kalmadığından az uykuyla spor yapamaz ve yağ yakamazsınız.

 

5- Dinlenmek

 

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde yağ yakabilmek için egzersizin çok önemli olduğundan bahsetmiştik. Fakat egzersiz yapmak kadar ne zaman dinleneceğimize karar vermek de önemli. Vücuda egzersizi – diyeti sindirmesi ve kalori yakmaya devam etmesi için süre vermeli ve gerektiğince dinlenmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..