Kahve Tüketimi Sporu Nasıl Etkiler ve Ne Kadar Kahve Tüketilmeli

fx15-zayiflama-hapi

Spor öncesi kahve tüketimi kulağınıza bir şekilde gelmiştir. Kahvenin performans artırıcı olarak geçtiği söylenebilmektedir. Hangi kahveler spor için uygundur? Bu kahveler ne zaman tüketilmelidir?

Kahvenin İçeriği

Kahve içeriğinde doğal bir madde olan kafein bulundurur. Farklı bitki türlerinin meyvesi ya da tohumlarından elde edilen kafein, kahvelerde, çayda, çikolata da ya da kola da sıklıkla karşılaştığımız bir maddedir. Gün içerisinde farkında olmadan tüketimini yapmaktayız. Kafeini tükettiğimizde farkında olmadan vücudumuz da farklılar olur. Vücuda olan etkileri;

  • Enerjinizi artırır ve konsantre olmanıza yardımcı olur.
  • Bilincinizi ayık tutar ve uykunuzu açar.
  • Kalp atış hızını değiştirir ve kan dolaşımınızı da artırır.
  • Mide asidi salınımını artırır.
  • Kaslara enerji sağlar ve çalışmasını verimlileştirir.

Kafeinin Spora Etkisi

Pandemi sürecinin verdiği etki ile evlerde de spor yapmak oldukça artmıştır. Eskiye kıyasla daha fazla olan spor yapma bilinci gelişmektedir. Spora yardımcı olan besinlerde oldukça sporcular için önem kazandı. Kafeinde bunlardan biridir.

Kafein, sporcunun kondisyonunu, vücudun yağ yakımı ve bunlar gibi birçok etkiye yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu spor öncesi tüketilen kahve sporcunun dayanıklılığını artırmaktadır. Dolayısı ile daha uzun süre kondisyon çalışmaları yapabiliyorlar. Kafeinin bu amaçla tüketimi için tercih edilmesi gereken yiyecek olarak kahve önerilmektedir. Kola, çay gibi içecekler asla tüketilmemelidir.

Kafeinin bir etkisi ağrı eşiğini yükseltmesidir. Bu sayede sporcular kas ağrılarına uzun süre dayanabilir ve spor sürelerini uzatabilirler.

Kafein Ne Kadar Tüketilmelidir?

Kafein tüketimi, sporcunun kilosuna bakılarak belirlenmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu kilo başına 3 veya 5 mg aralığında olarak hesaplanmıştır. Spor yapmadan önce bu oranla 200 mg ya da 500 mg aralığında kafein tüketebilirsiniz. Spor yapmadığın günlerde de vücudunuza günlük 300 mg kafein girmesi gerektiği bilim insanlara tarafından ortaya atılmıştır. Fazla kafein tüketimi bazı olumsuzluklara sebep olmaktadır. Uygu düzeninde bozukluklar, kaslarda seyirmeler, kalp çarpıntıları, migreni tetikleyebilir, tansiyon dengesizlikleri gibi vücutta çeşitli etkilere sebep olur.

Kafein Ne Zaman Tüketilir ve Nasıl Vücuda Alınır?

Kafein spor yapanlar için antrenman öncesi 1 veya 1,5 saat önce alınması önerilmektedir. Kafeini vücuda kahve ile almak en doğru yoldur. Hangi kahveleri içmeniz gerekir der isek kahvelerin içerisindeki kafein oranlarına bakarak tercihinizi yapalım. Ama içtiğin kahveler şeker yönünden eksik olmalıdır!

  • Filtre kahve (130 mg)
  • Cappuccino (100mg)
  • Türk kahvesi (55 mg)
  • Demleme çay (50 mg)

Bunlara bakıldığından filtre kahve önerim olacaktır. Günde 2-3 bardak filtre kahve tüketebilirsiniz. İçerisine Hindistan cevizi yağı damlatarak yağ yakımı için daha da verimli hala getirebilirsiniz. Bu da küçük bir öneri olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..