Kan Şekerini Dengeleyen 5 Besin – Açlık Hissine Son

fx15-zayiflama-hapi

 

 

Karantina döneminin bitmesi ve yaz aylarına yaklaşmamızla herkes daha fit görünmek için kilo vermeye çalışıyor. Kişiler kendilerine uygun diyet programları, beslenme rutinleri ve fit tarifler arıyor.

 

Fakat kilo verme süreci çok uzun ve zahmetli bir süreç. Bundan dolayı bu yavaş değişime ayak uydurmalı ve şok etkisi yaratacak diyetlerden uzak durarak dengeli bir şekilde kilo vermeliyiz. Unutmayın ki kısa sürede şok diyetlerle verilen kilolar aynı hızlı geri alınır.

 

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise sizi hemen acıktıracak besinler tüketmemek. Bu tarz besinler hızlı ve ani bir doygunluk yaşamanızı sağlar. Ardından sanki hiç yemek yememişsiniz gibi daha fazla acıkarak yeni şeyler yeme arayışına girersiniz.

 

Bu makalemizde sizlere kan şekerini dengeleyip açlık hissini olabildiğince az yaşatacak beş besin önerisi vereceğiz. Bu besinleri günlük programınızda kullanarak daha az yemek yiyebilir ve daha tok kalabilirsiniz.

 

1- Balık

 

Balık haftada bir kaç kez tüketmemiz gereken besinlerden biri. İçeriğinde yüksek miktarda omega üç ve değerli yapı taşları bulunan balık aynı zamanda kan şekerinin de dengelenmesini sağlıyor. Özellikle öğle yemeklerinde balık tüketebilir ve akşama kadar acıkmadan gününüzü geçirebilirsiniz.

 

Hızlı ve pratik olması sebebiyle balık pişiremediğiniz dönemlerde ton balığı tüketebilirsiniz. Protein açısından oldukça zengin olan ton balığıyla sandviç gibi atıştırmalıklar yaparak hem güzel bir şekilde beslenebilir hem de uzun süre aç hissetmezsiniz.

 

2- Baklagiller

 

Baklagiller içerisinde nohuttan fasulyeye ve mercimeğe kadar çok fazla gıdanın bulunduğu bir grup. Baklagiller besin açısından çok değerli olduklarından haftada bir kaç kez tüketmeniz gerekir. Baklagillerle hazırlanan çok farklı ve lezzetli yemek çeşitleri mevcut.

 

Siz de yeni tarifler de deneyerek baklagil yemekleri hazırlayabilir ve beslenmenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca baklagiller glisemik endeksi düşük besinler olduğundan anlık tokluk hissettirmez. Bundan dolayı size uzun süreli tokluk sağlar ve öğün sonrası gereksiz yemek tüketimi yapmanızı engeller.

 

3- Bitter Çikolata

 

Tatlılar hepimizin hayatında yemekten en çok hoşlandığı besinlerin başında geliyor. Özellikle içeriğinde çikolata bulunan tatlıları yerken kendimizi durdurmakta oldukça zorlanıyoruz. Eğer siz de bu dertten muzdaripseniz sütlü çikolata yemek yerine bitter çikolata tüketebilirsiniz.

 

Bitter çikolata sütlü çikolatanın aksine kan şekerinizi yavaş ve düzenli bir şekilde yükseltir. Bundan dolayı hızlıca değil derin ve yavaş tokluk hissi duymanızı sağlar. Ayrıca içeriğindeki şeker miktarından dolayı kontrollü tüketerek kilo almanın da önüne geçebilirsiniz.

 

4- Kırmızı Meyveler

 

Muz, kavun gibi meyveler tüketimden sonra hemen kendinizi aşırı tok sonra da aç hissetmenize sebep olur. Bundan dolayı özellikle kilo verme dönemlerinde bu tarz meyvelerden daha uzak kalmanız gerekir. Özellikle yoğun şeker içerdiklerinden dolayı kan şekerinizi aniden yükselterek istenmeyen durumların oluşmasına da sebep olur.

 

Bundan dolayı meyve tüketirken kırmızı meyveleri seçmeniz daha uygundur. Çilek, kiraz gibi meyveleri tüketerek hemen baş gösteren açlık hissinden kurtulabilir ve kan şekerinizin ayarlanmasını yapabilirsiniz.

 

5- Yumurta

 

Listemizin olmazsa olmazlarından biri ise yumurta. Özellikle kaynamış yumurta kan şekerinizi yavaş ve kontrollü bir şekilde artırır ve uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..