Karbonhidrat Diyeti Nedir?

fx15-zayiflama-hapi

Karbonhidrat içeren besinler, vücududonuzda zamanla birikip yağa çevrilir ve vücudun belli noktalarında depolanır. Bu depolama işlemi sonrasında ise karbonhidratlı besinler tükettikçe vücudunuz giderek yağlanmaya başlar. Karbonhidrat, bu özelliği ile kilo vermeyi oldukça zorlaştırır ve sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

 

Karbonhidratlı besinlerin sebep olduğu vücut yağından kurtulmanız için kolayca uygulayabileceğiniz bir diyet bulunmaktadır: Karbonhidrat diyeti. Karbonhidrat diyeti ile vücudunuzda biriken yağlardan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. 

Karbonhidrat Diyeti Nedir?

Karbonhidrat diyeti, gün içinde olabildiğince az karbonhidrat alarak uygulayabileceğiniz bir diyettir. Karbonhidratı azaltıp protein ağırlıklı besinler tüketerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olacaksınız.

 

Karbonhidrat diyeti uygulanırken karbonhidratı tamamen bitirmeye çalışmayın. Karbonhidratlı besin tüketimini tamamen kesmek istediğiniz sonucu almaktan ziyade vücudunuzu daha kötü bir duruma sokacaktır. Vücudunuzun ihtiyacı kadar karbonhidrat almak bu durumda en iyi seçenektir. 

Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Karbonhidrat diyetini uygulamak için en ideal süre bir haftadır. 1 hafta boyunca düşük karbonhidratlı beslenme sonucunda güzel sonuçlar elde edeceksiniz. Karbonhidrat diyetini uygularken et, peynir, balık, sebze ve meyve, yumurta, yoğurt vb. gibi protein açısından zengin olan besinleri tüketmelisiniz.

 

Karbonhidrat diyetinde yasak olan gıdalar ise şu şekildedir: Ekmek, şeker, yağlı yiyecekler, gazlı içecekler, alkollü içecekler, trans yağlar, işlenmiş gıdalar, unlu mamülller buğday ve fast food yiyecekler.

 

Diyet boyunca yukarıdaki gıdaların yer aldığı öğünler oluşturarak beslenebilirsiniz. Beslenmenin yanında günlük en az 2 litre su içmelisiniz. Sudan başka bir şey içmek isteyenler de bol bol yeşil çay tüketebilir.

 

Diyeti uygularken beslenmenin yanı sıra günlük en az bir saat spor veya egzersiz yapmanız da daha başarılı sonuçlar almak için oldukça önemlidir. Böylece, vücudunuzdaki yağlardan daha hızlı kurtulabilirsiniz.

Karbonhidrat Diyetini Kimler Uygulayabilir?

Karbonhidrat diyetini uygulamak zararlı olmasa da hastalığı yüzünden olumsuz durumlar yaşayabilecek kişiler olabilir. Karbonhidrat diyetini uygulamak isteyen kişilerin tansiyon ve şeker hastalığı varsa, diyeti uygulamadan önce bir uzmana danışarak yardım almasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca, düzenli olarak antrenman yapıyorsanız veya profesyonel bir spor hayatınız varsa yine aynı şekilde uzman bir doktordan onay alarak diyeti uygulamaya başlayabilirsiniz. 

Örnek Beslenme Listeleri

Karbonhidrat diyetini uygulamak isteyenler için örnek beslenme listeleri şu şekildedir;

 

Sabah: 2 adet yumurta, 1 dilim peynir ve bolca yeşillik

Ara öğün: 1 ufak kase yoğurt, 3-4 adet fındık, badem veya ceviz

Öğlen:  Mevsim sebzeleriyle yapılmış bir sebze yemeği, 1 porsiyon ızgara tavuk veya köfte

Ara Öğün: 1 adet mevsim meyvesi, 3-4 adet fındık, badem veya ceviz

Akşam: 1 porsiyon balık ve yanında mevsim sebzeleriyle hazırlanmış salata

 

Sabah: Yumurta veya omlet ve yanında içecek olarak şekersiz çay veya şekersiz kahve

Öğlen: 1 tabak sebze yemeği, 1 kase yoğurt ve 3-4 adet kuruyemiş

Akşam: 1 porsiyon ızgara et veya balık, yanında sebze yemeği1

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..