Lakto Vejetaryen Beslenme Nedir?

fx15-zayiflama-hapi

Vejetaryenlik son dönemlerde artmaya başlamıştır. Vejetaryenliğin birçok çeşidi vardır. Lakto vejetaryen bunlardan bir tanesi olmaktadır. Lakto Vejetaryen diyeti bitkisel besinlerle ve hayvansal besinlerden elde edilen süt ve süt ürünleri tüketilmesidir.

Lakto vejetaryen, kümes hayvanları, et, balık ve yumurta gibi yiyecekler tüketmezler sadece hayvandan elde edilen süt ve süt ürünlerini tüketirler. Lakto vejetaryenlik, insanların sağlığı açısından birçok katkı sağlamakta ve hayvanların haklarına da dikkat çekmektedir.

Lakto Vejetaryen beslenmede ne tüketilmelidir?

Lakto vejetaryenlerin diyet listelerinde meyve, tahıl, sebzeler ve kuru bakliyatlar daha ağırlıklı olmaktadır. Lakto vejetaryen beslenmede bakliyat tüketimi ve tahıl tüketimi önemlidir. Beslenme listesinde lif oranı yüksek olan gıdalar, protein oranı yüksek besinler ve tahıllara yer verilmesi gerekmektedir.

  • Lakto vejetaryen beslenmede, bakliyatlardaki proteinin vücutta işlenebilmesi için tahıl yemesi gerekmektedir.
  • Lakto vejetaryen beslenmede, sebze ile C vitamini alınması önerilmektedir.
  • Lakto vejetaryen beslenmede, ara öğünlerde kuru yemiş tüketilebilmektedir. Ceviz, kaju, badem gibi kuru yemişler tüketilebilir.
  • Lakto vejetaryen beslenmede, yağ alımı oldukça önemlidir. Lakto vejetaryen beslenmede, yağ asitleri ve omega açısından yüksek olan çiya tohumu ve keten tohumu gibi tohumlar tüketilmesi önerilir.
  • Lakto vejetaryen beslenmede süt tüketilebilmektedir. Günde en az 2 kere süt tüketilmesi önerilir.

Lakto Vejetaryen beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler?

Lakto vejetaryen olan bireyler, öğünlerinde besin çeşitliliğine dikkat etmeleri gerekmektedir. Lakto vejetaryenler et yerine, kuru bakliyat, yağlı tohumlardan ve kabuklu meyve tüketimine dikkat etmelidir. Lakto vejetaryenler omega3 alımına dikkat etmeleri gerekir. B12 vitamini yüksek olan yiyeceklerden günde en az 3 porsiyon tüketilmelidir. Lakto vejetaryen olup kilolu olan bireyler, şeker oranı yüksek besinlerden ve cipslerden daha az tüketmesi gerekmektedir. Lakto vejetaryen olan kişiler ara öğünlerinde kuru yemiş ve meyve yemeyi ihmal etmemelidir.

Lakto vejetaryenliğin avantajları nelerdir?

Lakto vejetaryen olarak beslenme kanser riskini azaltır. Lakto vejetaryen diyetleri ile beslenen kişilerde meme, kolon, mide gibi kanser riskleri daha az görülür. Lakto vejetaryen beslenme, kan şekerinizi kontrol altına almakta fayda sağlamaktadır.

Araştırmalara göre, Lakto vejetaryen olan ve diyabet hastası olan kişilerde vejetaryenliğin kan şekerin kontrolünde işe yaradığı görülmüştür. Lakto vejetaryenlik, tansiyon hastalığına iyi gelmektedir. Lakto vejetaryenlik, obeziteye iyi gelmektedir, eğer diyet doğru yapılıyorsa kilo verilmesine yardımcı olur.

Lakto vejetaryenliği benimsemiş kişiler hayvan hakları duyarlılığı konusunda etik görüşü desteklemiş olur. Lakto vejetaryen olan kişilerde lif tüketimi fazla olacağından kişilerde sindirim sorunları daha az görülür. Lakto vejetaryenler doğru bir beslenme yaşadıkları için, kansızlık vitamin ve mineral eksikliği sorunu yaşamamaktadırlar.

Lakto Vejetaryen beslenmenin dezavantajları nelerdir?

Lakto vejetaryen olan insanlar kendi sağlıklarına daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Lakto vejetaryen insanların hayvanlardan elde edebilecekleri omega3, selenyum, çinko gibi vitaminleri gıda takviyeleri ile almak zorunda kalıyorlar.

İnsanların vücudu hayvan besinlerden aldığı proteini hemen işlerken, bitkilerden aldığı proteini bazı aminoasitler ile işleyebilmektedir. Bunun sonucunda, Lakto vejetaryen diyeti uygulayan insanların yemek öğünlerinde hangi besinlerle neyi tüketmesi gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

Lakto vejetaryen olan insanlar kendi sağlıklarına daha fazla dikkat etmeleri ve beslenmelerini gözetim altında tutmaları gerekmektedir. Yanlış bir vejetaryen diyeti yanlış bir beslenme kemik gelişiminde sıkıntı, kansızlık, vitamin eksikliği, cilt sorunları, ani kilo kaybı ya da ani kilo artışı, saç dökülmesi gibi birçok soruna sebep oluyor.

Lakto vejetaryen beslenen gebe kişiler, büyüme ve gelişmelerinde sorun, kalp rahatsızlığı ve ölü doğumlar gerçekleşme riskleri yüksektir. Emziren ve gebe kişilere vejetaryenlik önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..