Plates Bandı İle Yapabileceğiniz Egzersizler

fx15-zayiflama-hapi

Pilates bandı, evde spor yapanlar için en iyi ekipmanlardan biridir. Spor salonlarındaki ekipmanların aksine daha ucuz olduğundan dolayı pilates bantları herkesin alıp kendi evinde rahatça spor yapabileceği niteliktedir. 

 

Pilates bantları sertlik derecelerine göre çeşitlilik göstermektedir. Hafif, orta ve yüksek sertlik derecelerine sahip olan pilates bantlarını, seviyenize uygun olanı seçecek şekilde alabilirsiniz. Spor yapmaya yeni başlayanlar için hafif-orta seviye sertlik oldukça yeterli olacaktır. Orta sertlikteki pilates bandıyla bir süre spor yaptıktan sonra yüksek sertliğe geçiş yapabilirsiniz. 

 

Pilates bandı yardımıyla birçok hareketi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra pilates bantlarının sıkı bir yapısı olduğu için kas gelişiminde de oldukça etkilidir. Evde zayıflamak için spor yaparken bir yandan da kas kazanmak istiyorsanız pilates bantları bu noktada en iyi tercihiniz olacaktır. Peki pilates bandı ile evde kolayca yapabileceğiniz hareketler nelerdir?


Çömelme Hareketi

Pilates bandı ile yapılan çömelme hareketi, hem kas kazanmanıza hem de kalori yakmanıza yardımcı olmaktadır. Çömelme hareketini yapmak için pilates bandını dik bir şekilde tutun. Üst kısmını elinize alın, alt kısmını ise ayaklarınızın altına koyarak ayağınızla üstüne basın. Vücudunuza düz bir duruş kazandırdıktan sonra yere doğru çömelin ve ardından kalkın. Spora yeni başlayanlar bu hareketi 10 kez ve 2 tekrar olacak şekilde yapabilir.

Kol Çekme Hareketi

Kol çekme hareketi basit bir egzersiz olsa da aslında oldukça etkilidir. Kol çekme hareketini yapmak için ayaklarınızı omuz hizasında açın. Elinizle pilates bandını iki kenarından kavrayın ve elinizi dirsekleriniz bükülmeyecek şekilde öne doğru uzatın. Ardından, kollarınızı 180 derece olacak şekilde açabildiğiniz kadar açın. Başlangıçta 20 tekrar yapmanız yeterli olacaktır. 

Ayakta Kürek Çekme Hareketi

Ayakta kürek çekme hareketi, sırt kaslarıyla kol kaslarını aynı anda çalıştıran bir harekettir. Ayakta kürek çekme hareketini yapmak için ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Pilates bandını ayağınızın altına alın ve üst vücudunuzu 90 derece olacak şekilde eğin. Bandın üstünü iki elinizle kavradıktan sonra yanlara doğru açın ve kürek çeker gibi çekin. Bu egzersizi 10 kez 2 tekrar olacak şekilde yapabilirsiniz. 

Bacak Ayırma Hareketi

Bacak ayırma hareketi adından da anlaşılacağı üzere ayak kaslarını çalıştırmaktadır. Hareketi yapmak için yan şekilde yere yatın. Uçlarını bağlayarak daire şekline getirdiğiniz pilates bandını ayaklarınıza geçirin. Pilatesi ayağınıza geçirdikten sonra dirseğinizi yere dayayarak üst bacağınızı olabildiğince yukarı kaldırın. Başlangıç için 20 kez ve 2 tekrar yapmak yeterlidir.

Ön Kol Sıkılaştırma Hareketi 

Ön kol sıkılaştırma hareketi, sıkı bir ön kola sahip olmak isteyenlerin ve arka koldaki sarkmayı önlemek isteyenlerin yapabileceği en iyi hareketlerden biridir. Hareketi yapmak için ayağınızı omuz hizasında açın ve ayaklarınız ile pilates bandının üstüne basın. Pilates bandının ucunu elleriniz ile kavrayın ve dirseklerinizi bükerek elinizi yukarı doğru çekip bırakın. Yeni başlayanlar için ön kol sıkılaştırma hareketini 10 kez 1 tekrar yapmak fazlasıyla yeterlidir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..