Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır? Sağlıklı Diyet İçin En Etkili 10 Öneri

fx15-zayiflama-hapi

Diyet asıl olarak bakıldığında insanlar tarafından sanki bir beslenme listesi gibi düşünülür.  Oysaki diyet genel beslenme biçimidir. Yani diyetle insanlar belli bir süre bir uygulama yapıp daha sonra onu yaşam biçimi haline getirirler. Diyetteki asıl amaç beslenme çeşidi ve beslenme şekline insanların ömür boyu o duruma getirmek ve o yeterli kadar kalori alarak beslenmesini sağlamaktır.

Her insanın beslenmesi, beslenme şekli kendine özeldir.  Kişilerin gün içinde yaptıkları aktiviteler ve uzunlukları değişiklikler gösterdiğinden dolayı bir kişinin gün içerisinde yaptığı kalori de buna göre değişir.  Yaptığı aktivitelerin değişmesi ile aldığı kaloride değişmiş olur. Mesela ortalama bir çalışma süresinde, ortalama hareketli bir insanı düşünürsek günde alması gereken 1200 kaloridir.

Eğer kişi kilo vermek istemiyorsa,  sadece düzenli,  dengeli ve sağlıklı olarak yaşayabileceği bir beslenme düzenine ihtiyaç varsa bu kişinin beslenme listesi 1200 kalori olarak ayarlanır.  Fakat kilo verme isteği varsa bu durumda 1200 kalorinin altına düşürür.

Fakat 1000 kalorinin altına düşülmesi önerilmez.  Uzun süreli 1000 kalori altı beslenme durumunda vücutta bazı eksiklikler meydana getireceğinden dolayı hastalıklara, halsizlik hissine ve bazı sorunlara neden olabilir.  Eğer kişinin kilo alamama gibi bir durumu varsa da bu durumda 1200 kalori harcadığını varsayarsak 1200 kalorinin üzerine çıkması gerekir. Beslenme planı buna göre yapılır. Her ne kadar beslenme düzeni kişiden kişiye farklılık gösterse de bazı ipuçları herkes için aynı şekilde geçerlidir.  Herkes için geçerli olan kurallardan sizin için 10 tanesini paylaşalım.

 Sağlıklı Diyet İçin 10 Etkili Öneri

  • Bol Su İçin

Bol su içmek her diyet şeklinde en önemli adımlardan biridir. Yeteri kadar su tüketmezseniz metabolizmanız yavaşlayacaktır.  Metabolizmanızı yavaşlarsa yağları yakamayacaksınız ve yağların vücudunuzda biriktireceksiniz.

Kilo almanıza sebep olacaktır. Eğer bol su içerseniz de tam tersi olarak vücutta yağ depolanmasını engellemiş olacaksınız.  Vücudunuza aldığınız besinleri dışarı atmış olacaksınız. Metabolizmanız hızlı olduğu için de kilo vereceksiniz.  Söylenmesi ve anlatılması çok basit olan bu su içme mevzusu kişilerin çok zorlandığı bir konudur.

Çünkü çoğu kişinin su içme alışkanlığı yoktur.  Su kilo vermenin yanında vücudunuzdaki her türlü sistemin çok iyi çalışmasını sağlayan bir ana maddedir.  Yetişkin olan her insanın günde en az 2 litre su içmesi gerekir.  Bazı zamanlarda diyet içerisinde bu miktar 2,5 litreye çıkması da gerekebilir.

 2)Kararlı Ol

Diyet yapmaya başlarken ve yaparken kişinin çok kararlı olması gerekir.  Çünkü bu zorlu bir yol, zorlu bir süreçtir.  Etraftaki kişiler, aileniz,  akrabalarınız veya dışarıda görebileceğiniz yiyeceklerden dolayı diyeti koruyabilmek biraz zordur.

Gücünüzü kaybetmeden durabilmek için,  kararlı olabilmek için kendinize belli birkaç şey oluşturun.  Mesela şöyle düşünebilirsiniz.  En çok sevdiğiniz şey nedir?  En çok istediğiniz şey nedir?  Mesela 5 yıl önceki bir elbisenize giremiyorsunuz.

Amacınız 5 kilo vermek, 10 kilo vermek değil de bu elbiseye girmek olsun.  Diyete başladıktan birkaç gün sonrasında belki de birkaç hafta sonrasında,  bırakabileceğiniz noktada o elbiseyi aklınıza getirirseniz veya kilo aldıracak herhangi bir besini ağzınıza götürürken elbiseyi aklınıza getirirseniz muhtemelen vazgeçeceksiniz.

Bu sizin daha kararlı olmanızı sağlayacaktır.  Eğer amacınız 5 kilo ya da 10 kilo vermek olursa o anda aman bunu yiyeyim ben sonra yaparım diyeceksiniz ama bunu elbise için düşünürseniz öyle olmaz. Kararından vazgeçme durumunuza sürekli olarak sağlığınızı ve güzelliğinizi düşünün ve kararlı olun. İsterseniz başarırsınız.  Yapamayacağınız hiçbir şey yok.

3)Sabah Kahvaltılarınızı Aksatmayın

Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünlerinden biridir. Kahvaltı ile metabolizmanız uyandığınızı fark edecektir.  Eğer kahvaltı öğünü atlanırsa vücudunuz harekete geçmeyecek ve uyandığınızı anlamayacaktır.

Bu şekilde de metabolizmanın yavaşlaması ve kesin olarak kilo almaya elverişli duruma gelmiş olacaksınız. Tek çeşit kahvaltıdan kaçının.  Kahvaltılarınız da çeşidi çok tutarken miktarı az tutun.

4)Porsiyonlarınızı Küçültün

Hangi öğün veya ara öğünde yemek yerseniz fark etmez porsiyonlarınızı küçültmek ile işe başlayın. Yani kendinize ben kesinlikle diyet yapıyorum diye stres yapmaktansa onun yerine yavaş yavaş porsiyonları küçültün.  Miktarı azaltın ama tabağın dolu olmasını sağlayın. Yani tabaklar küçülsün.  Eğer kocaman bir tabağa küçücük miktarda yemek koyarsanız bu durumda gözünüz doymayacak ve ben aç kaldım, aç kalıyorum hissine kapılırsınız.

 5) Karbonhidratı Az Tüketin

Karbonhidrat tüketimini azaltın. Protein ve yağ tüketimimin ise arttırın. Karbonhidratın sizde direk kilo olarak döneceğini unutmayın.

6) Spor Yapın

Spor yapmak metabolizmanızı hızlandırır. Kalori yakmanızı sağlar. O yüzden spor yapacağınız her an spor yapmaya özen gösterin.

7) Kefir Tüketin

Kefir bağırsak sorunlarınıza iyi gelecek içeceklerden biridir. Kefir ile bağırsaklarınızın çalışmasını sağlayarak metabolizmanızı hızlandırabilir ve kilo verebilirsiniz. Ara öğünlerinize 1 bardak kefir ve 1 elma iyi bir seçim olacaktır.

8)Saat 18.00’den Sonra Yemek Yemeyin

Akşamları metabolizmanız yavaşlar ve uyuma saatine az kaldığından dolayı uyuyuncaya kadar yediğiniz yemekleri eritemez. Bu da kilo almanıza neden olur.

9)Yeşil Çay İçin

Sabahları uyandığınızda içeceğiniz bir bardak yeşil çay kilo vermenizi çok kolaylaştıracaktır. Metabolizmanız hızlanır.

10) Tek Çeşit Gıda Tüketiminden Kaçının

Tek çeşit gıda tüketimi almanız gereken vitamin ve mineralleri vücudunuza alamayacağınız için hastalıklara yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..