Sirkadiyen Beslenme Nedir?

fx15-zayiflama-hapi

Sirkadiyen Ne Demektir?

Sirkadiyen kelimesi, circa ve dies kelimelerinden oluşmaktadır. Circa yaklaşık anlamına gelirken, dies de gün anlamına gelmektedir. Sirkadiyen ise vücudumuzun gün içinde gerçekleştirdiği süreçlerin bütününe denmektedir. 

Sirkadiyen Beslenme Nedir?

Sirkadiyen beslenme, vücudun biyolojik saatine göre beslenmeye verilen isimdir. Herhangi bir besine karşı yasak vb. içermeyen bu beslenme şeklinde önemli olan tek şey beslenmenin yapıldığı zamanıdır. 

 

Sirkadiyen beslenme, güneş doğduğu anda yapılan kahvaltı ile başlar. Güneşin doğuşundan gün batımına kadar olan zamanlar öğünlere ayrılır ve belirlenen saatlerde yemek yenir. Güneş battıktan sonra ise herhangi bir besin yemek yasaktır. 

 

Sirkadiyen beslenme geçmiş zamanlarda atalarımızın uyguladığı beslenme rutininden ilham almaktadır. Geçmişte atalarımız elektriğe ve aydınlatma araçlarına sahip olmadığı için hayatlarını güneşe göre şekillendirirdi. Böylece, yemekler de güneş havada olduğu sürece yenirdi. 

Sirkadiyen Beslenme Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sirkadiyen beslenme sıkı kurallar içermese de dikkat etmeniz gereken birkaç adım vardır. Bu adımları uygulayarak daha sağlıklı bir beslenme rutini oluşturabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken dört nokta şunlardır;

Güneş Esaslı Beslenme Yapın

Birçok insan beslenmesini 15 saatlik zaman dilimi içinde yapar. Beslenme rutininizi 15 saatlik zamana yaymak yerine güneşin hareketini dikkate alarak beslenin. Yemeklerini güneşin doğuşu ve batışı arasında yiyip bu saatler dışında yemek yememelisiniz.

 

Bu şekilde yapılan bir beslenme ile günün son yemeği ve ertesi günün ilk yemeği arasında 12 saat gibi bir süre olmaktadır. Başlangıç için 12 saat önerilse de bu saati 15-16 saate uzatmak sağlığınız için en idealidir.

Gün İçinde Aldığınız Besin Miktarını Yavaşça Azaltın

Sirkadiyen beslenme şeklini uygularken yediğiniz yemeğin miktarını kahvaltıdan akşam yemeğine doğru olacak şekilde azaltarak ilerleyin. En büyük öğününüz kahvaltı olurken en küçük öğününüz ise akşam yemeği olacaktır. Oranla açıklayacak olursak gün içinde yediğiniz besinlerin en az yüzde 75’ini kahvaltı ve öğle yemeğinde yemeniz gerekmektedir.

Akşam Yemeği İçin Yediğiniz Yiyecekleri Kahvaltıda Yiyin

Genellikle akşam yemeklerinde tüketilen makarna, et, balık gibi besinleri kahvaltıda veya öğle yemeğinde yiyin. Günün ilk öğününde bu kadar doyurucu besinler yemek gün içinde daha enerjik ve daha tok hissetmenizi sağlayacaktır. 

Sağlıklı Besinler Tüketmeye Özen Gösterin

Sirkadiyen beslenmede bu tarz bir kısıtlama olmamasına rağmen sağlıklı besinleri tüketmeniz vücudunuz için oldukça faydalı olacaktır. Fast food yiyecekler, alkollü içecekler, şeker ve gazlı içecekler gibi sağlıksız besinlerden uzak durarak sirkadiyen beslenmenin de amacı olan sağlıklı bir hayata kavuşmanız mümkündür. 

 

Sağlıklı beslenmenin bir diğer ayağı da kendi yiyeceğinizi kendinizin yapmasıdır. Evde yapılan yemekler dışarıdan alınan fast food yiyeceklere göre daha kaliteli ve daha sağlıklıdır. Oregon ve Washington Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre haftada en az 6 gün evde yemek pişirdiğinizde sağlıklı beslenmiş oluyorsunuz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..