Stresli Anlarda Yiyebileceğiniz Sağlıklı Yiyecekler

fx15-zayiflama-hapi

Gün içinde tükettiğimiz besinler bizi sadece doyurmakla kalmaz, bunun haricinde enerjimize ve yaşam kalitemize direkt olarak etki eder. Sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlamakla yağlı yiyeceklerle dolu besinlerle kahvaltı yapmak arasında şüphesiz ki büyük fark vardır. Bugünkü yazımızda yorgun, bitkin veya stresli hissettiğiniz anlarda enerjik ve kaygısız hissetmenizi sağlayacak sağlıklı yiyeceklerden bahsedeceğiz. Bu besinleri tüketmeniz durumunda enerjik hissetmenin yanı sıra stresten arınmış bir hale geleceksiniz. İşte strese iyi gelen sağlıklı yiyecekler;

Avokado

İçerisinde bolca B vitamini bulunduran avokadonun stresi azalttığı ve genel sağlığı iyileştirdiği uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Güne avokado ile başlamak gün içinde daha kaygısız ve daha enerjik olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, avokadonun içinde yer alan yağlar, kalp sağlığına da iyi gelmektedir. 

Yoğurt

Genelde yemeklerin yanında tüketilse de, yoğurt tek başına tüketildiğinde de aslında oldukça faydalı bir besindir. Stresten uzak bir gün geçirmek isteyenler kesinlikle yemesi gereken yoğurdun zihinsel sağlık için de oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Yemek arasında ara öğün olarak da tüketilebilen yoğurt aynı zamanda tok kalmanıza da yardımcı olacaktır.

Yumurta

Protein açısından yoğun olan yumurta, strese de iyi gelmektedir. Kahvaltılarda yumurta tüketmek stresinizi dağıtmak açısından çok faydalıdır. Kahvaltının haricinde çeşitli tarifler ile öğlen yemeklerinde veya akşam yemeklerinde de tüketebilirsiniz. Protein yönünden zengin olduğu için aynı zamanda vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi de sağlamaktadır.

Papatya Çayı

Papatya, eski zamanlardan beri rahatlama amacıyla kullanılan bir bitkidir. Sağlık açısından da bir sürü faydası olan papatya çayı, stres bozukluğundan uyku rahatsızlıklarına kadar birçok durumun ortadan kalkması açısından en lezzetli ve en sağlıklı içeceklerden biridir.

Somon

İçerisinde yer alan omega-3 yağ asidi sayesinde, somon iltihabı ve anksiyeteyi azaltmanın yanı sıra kalp atış ritmini de düzenlemektedir. Aynı zamanda, yine somonda bulunan yağ asitleri sayesinde serotonin ve dopamin hormonu seviyeleri de düzelmektedir. Kısacası, vücüt dengesini korumak için kesinlikle somon tüketmeniz gerekmektedir. 

Bitter Çikolata

Sütlü çikolatanın aksine bitter çikolata tam bir stres savaşçısıdır. Strese iyi gelen besinler dendiğinde akla gelen ilk besinlerden olan bitter çikolata, içerisinde yer alan polifenol ve flavonol bileşeni sayesinde vücudun sakinleşmesini ve kan basıncının düşmesini sağlar. Tabii ki burada çikolata derken içinde bolca şeker bulunan, işlenmiş çikolatalardan bahsetmiyoruz. Burada bahsettiğimiz bitter çikolata, kakao oranı yüksek olan gerçek bitter çikolatalardır. 

Yulaf

Karbonhidrat kaynağı olan yulaf, strese iyi gelen ve kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan en önemli besinlerden birisidir. Yulafta yer alan karbonhidratlar vücudun serotonin seviyesini arttırdığı için stresin azalmasını sağlamaktadır. Bir diğer stres karşıtı besin olan yoğurt ile tüketildiğinde var olan stresiniz büyük oranda azalacaktır. Aynı zamanda, yulaf ezmesini hazırlamak oldukça basit olduğu için de ara öğün olarak tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..