Tip 2 Diyabet Nedir, Nasıl Kilo Verilir? 

fx15-zayiflama-hapi

 

 

İnsan vücudunda pankreas adı verilen salgı bezinin yeterli derecede insülin üretememesi veya üretilmiş olan insülinin vücut aracılığı ile kullanılamaması neticesinde meydana gelen hastalığa “diyabet” denir. İki çeşidi vardır; Birincisinde tip -1 diyabet ve ikincisinde ise tip -2 diyabet olmak üzere diyabet rahatsızlığı 2 ana başlık altında incelenir.

 

Kan Şekeri Değerinin Ne Kadar Olması Durumunda Diyabetten Söz Edilebilir? 

 

Normal bir kişide aç iken ölçülen kan şekeri değeri 120 altındadır. Tokluk yani yemek yedikten 2 saat sonra ise kan şekerine bakıldığında kan şekeri değeri ise 140’ın altındadır. Eğer ki bu değerler yüksek ise o zaman diyabet hastalığının var olduğundan söz edilebilir. Bu sebeple de özellikle de kesinlikle bir doktora başvurulması unda fayda olacaktır.

 

Diyabet (Şeker) Hastalığı Belirtileri Nelerdir? 

 

 • Gece Uyandıktan sonra devamlı bir şeyler atıştırma hissi varsa,
 • Sabah uyanmakta güçlük çekiliyorsa,
 • Halsizlik durumu devamlı varsa,
 • Gözlerde kızarıklık ile kanlanma durumu mevcut ise,
 • Devamlı ağız kuruyor ve su tüketimi gereksinimi mevcut ise,
 • Çok sık acıkma durumun meydana geliyorsa,
 • Sıklıkla idrara çıkma gereksinimi varsa,

 

Yukarıda maddeler halinde sıralanan durumlardan biri ya da birkaçı mevcut ise o zaman diyabet hastalığının varlığından söz edilebilir. Bu nedenle kesinlikle hekime başvurulmalı. Tip 2 diyabet, Türkiye’de çok yaygın bir şekilde görülmekte olan bir rahatsızlıktır.

 

Genellikle; aşırı kilo alımı ile yaşın ilerlemesine bağlı bir şekilde veya kötü beslenme ile beraber ortaya çıkar. Tip 2 diyabet tanısı alınmış ise hekimin ilaç gerekip gerekmediği veya yalnızca diyet ile halledilebilecek bir durumda olup olmadığı ile ilgili kesinlikle bilgi verilecektir.

Tip-2 Diyabette Beslenme Önerileri Nelerdir? 

 

 • 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere 1 kişinin, 1 gün (24 saat) içerisinde Toplamda 6 defa azar azar beslenmesi gerekir. Kan şekeri sürekli dalgalı bir hal seyrediyorsa yani bir artıp bir azalıyorsa bu durum gerçekten de diyabet hastaları açısından en tehlikeli durumların başında geliyor.
 • Kişilerin, kendilerini uzun müddet aç bırakarak daha sonrasında ise çok fazla yeme durumları kötü bir beslenme alışkanlığıdır. Bu nedenle yapılması gereken, özellikle de 3 öğün haricinde aynı zamanda 3 defa da ara öğün olacak biçimde beslenilmeli ve yeme-içme durumlarına yüksek derecede dikkat edilmelidir.
 • Glisemik indeksi düşük olan besinlerin tüketilmesi gerekir, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet rahatsızlığı neden ortaya çıkar? Bu sorunun cevabının kökünü inmekte fayda olacaktır. Bu sebeple de glisemik indeksi düşük olan besinlerin tercih edilmesi kan şekerini yavaş bir biçimde yükseltir ve yavaş bir biçimde düşürür. Bu durum, kan şekerinin dalgalanmasını engellediği için daha uzun süre tok hissinin oluşmasını sağlar.
 • Ara öğünlerde iki çeşit besin tüketilmeli, ara öğünlerde yalnızca galeta veya meyve gibi çeşitler ile beslenme önerilmemektedir. Örnek verilmesinde fayda olacaktır ki Sabahleyin kahvaltı yaptıktan sonrası az 10:30 gibi bir ara öğün yapılmasında fayda olacaktır.
 • Buradaki ara öğün genellikle bir bardak ayran ile 1 adet elma gibi yani hem protein hem de karbonhidrat alınabilecek, kan şekerini dengede tutabilecek bir beslenme alışkanlığının oluşturulması gerekir.
 • Ana öğünlerde bir kâse yoğurdun tüketilmesinde fayda olacaktır. Öğle yemeklerinde özellikle de bir kâse ev yoğurdu tüketildikten sonra akşam yemeklerinde de yine aynı şekilde bir kâse ev yoğurdu tüketilebilir. Bu durumda kan şekeri, daha dengeli bir şekilde olacaktır ve çok uzun süre tok kalmak ve kan şekerinin ani dalgalanması durumu engellenecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..