Volümetrik Diyet İle Yiyerek Kilo Verin

fx15-zayiflama-hapi

 

 

Daha sağlıklı bir bedene ve dolayısıyla da psikolojiye sahip olmak için sağlıklı beslenmek ve ideal kiloda kalmak önemlidir. Bu sebeple de birçok insan ideal kilolarına geri dönmek veya bu kilolarda kalabilmek ciddi çabalar sarfetmektedir.

 

Bu uğurda yapılan diyetlerin büyük bir çoğunluğu ise sıkı kurallar içermekte ve günlük hayata entegre edilememektedir. Bu sebeple de sıkı diyetlerle verilen kilolar bir süre sonra geri dönmektedir.

 

Diğer bir yandan diyet süreçlerinde insanlar kendilerini aç ve mutsuz hissetmekte ve bu sebeple de motivasyonlarını koruyamamaktadır. Ancak bütün bunları değiştirecek bir beslenme tarzı bulunur ve bu tarzın ismi de volümetrik diyet olarak geçmektedir.

 

Volümetrik Diyet Nedir?

 

Yasak olmayan bu diyetin mantığı doyana kadar yemeğe dayanıyor. Her zaman tok olan insanlarda diyetlerine devam edecek motivasyonları buluyorlar ve eski kilolarına geri dönmüyorlar. Doyana kadar yemeği sağlayan besinler ise düşük kalorili olan besinler oluyor. Bu sayede insanlar daha fazla yerken aynı zamanda da inceliyorlar.

 

Besinlerin Gruplandırılması

 

Büyük porsiyonlar halinde yemeği gerektiren bu diyette besinler 4 gruba ayrılıyor ve diyetin temeli de bu besin gruplarına dayanıyor.

 

 • Çok düşük yoğunluklu besinler: Bu besin grubu içerisinde yer alan besinler başta düşük glisemik indeksine sahip olan meyve ve sebzeler saymak mümkündür. Ayrıca light süt ve ürünleri ve et suyu çorbalarda bu grup içerisinde yer almaktadır.
 • Düşük yoğunluklu besinler: Bu besin grubu içerisinde başta az yağlı etler ve peynirler yer alır. Daha sonrasında ise tahıllar ve kuru baklagiller gelmektedir.
 • Orta yoğunluklu besinler: Glisemik indeksi yüksek olan sebze ve meyveler bu grup içerisindedir. Bunların yanında yağlı etler ve peynirler ile dondurmalar da bulunur.
 • Yüksek yoğunluklu besinler: Yağlı besinler, beyaz undan mamül edilmiş ürünler, kuruyemişler ve çikolata bu grup içerisinde yer alan besinlerdir.

 

Volümetrik Diyetin Kuralları

 

Volümetrik diyetin temelini glisemik indeksi düşük olan meyve ve sebzeler, et sularıyla hazırlanmış olan çorbalar, kuru baklagiller, az yağlı süt ve süt ürünleri ile etler ve yumurta oluşturur. Diyette uyulması gereken diğer kurallar ise şunlardır.

 

 1. Açlık sinyallerinin dikkatli bir şekilde takip edilip, gerçekten aç olduğunda yemek yenmelidir.
 2. Hayatınızın merkezinin su olması gerektiğini unutulmamalıdır,
 3. Yavaş bir şekilde yemek yemenin öğrenilmesi gerekir ve her öğününde bunu uygulanır,
 4. Yemeklerinizi hazırlarken kullanacağınız malzemelerin kalitelerine dikkat edin.
 5. Doymuş yağları hayatınızdan çıkarın.
 6. Rafine şeker içeren ve fazla tuzlu olan besinlerden olabildiğince uzak durun.
 7. Alkolü azaltın.
 8. Her yeni güne kaliteli bir kahvaltı ederek başlayın.
 9. Öğle yemeğinizde istediğiniz kadar yiyebileceğinizi unutmayın.
 10. Ağır kremalı ya da şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edin.
 11. Hiçbir zaman tok karnına yatağa girmeyin. Son öğününüz ile uyku saatinizin arasında zaman olmasına dikkat edin.

 

Volümetrik Diyetin Avantajları

 

Bu diyette yüksek miktarda lif tüketilmesi sağlığı olumlu yönde etkiler. Bu etkilerin başında ise kalp sağlığı, sindirim sağlığı ve kanserle savaşmak bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..