Vücuttaki Eksik Bölgeleri Çalıştırmak Neden Önemli

fx15-zayiflama-hapi

 

Vücudumuzdaki kaslar gün içerisinde fark etmeseniz de oldukça aktif çalışmaktadır. Bu durum bir egzersizde olduğu kadar kasların çalışmasına katkı sağlamasa da kasların aktifleşmesini sağlamaktadır. Yaptığın işlere göre kaslarınızı fazla ya da az kullanabilirsiniz. Formunuzu korumak istediğiniz de yağ oranınızı kasa çevirmek için uğraşırsınız. Böyle zamanlarda egzersizler yapılan en doğru şeydir.

Egzersiz Neden Yapılır?

Gün içerisinde kaslarınız hareket kaldığınız zamanlarda zayıflar, tutulur. Bu sebeplerden dolayı sırt, boyun, bacak gibi ağrılar çekersiniz. Bu ağrılardan kurtulmak için birçok egzersiz çeşidi vardır. Egzersizler kasların açılmasına iyi gelmektedir. Egzersiz zorluğunu arttırdığınız takdir de kaslarınızda rahatlama dışında güçlenmeler ortaya çıkar. Kaliteli bir yaşam sürmek için egzersiz yapmanız önerilmektedir.

Egzersiz Çeşitleri Nelerdir?

Tempolu yürüyüşler, yavaş koşular, kürek çekmek, tenis, basketbol, yüzme, dans ve bisiklet gibi aktiviteler egzersiz olarak geçmektedir. Bu tür egzersizler kilo kaybı için daha etkili olmaktadır. Pilates, fitness gibi aktiviteler ise hem kilo kaybı hem de kas güçlendirmeleri için oldukça etki göstermektedir.

Bu tarz egzersizlerde tüm vücut çalıştırmak daha yararlı olmaktadır. Vücudunuzu tanıyorsanız ve kolunuz ya da bacağınız gibi yerleriniz daha güçsüz olduğunun farkında iseniz o yerlerinize daha da yönelmeniz tavsiye edilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucu kadınlar 3 ay boyunca iki gruba ayrılarak gözlem altına alınmıştır. Bir grup her gün tüm vücut çalışmış diğer grupta farklı günlerde bölgesel hareket yaptırılarak sonuçları değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçlarda büyük farklılıklar görülmemiştir. Nerede ise aynı vücutlara sahip olunmuş ve kas oranlarında artış görülmüştür.

Zamanınız yok ise hafta da 1-2 günümü spora ayırabiliyorum diyorsanız tüm vücut egzersizleri daha çok önerilmektedir. Zaman sıkıntınız yok ise de farklı günlerde farklı bölgelerinizi çalıştırabilirsiniz. Bir gününüzü sadece bir bölgenize ayırdığınız da o bölgedeki etkiyi hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Bunu ağrılardan fark edeceksinizdir. Ağrılardan kurtulmak için de çivi çiviyi söker mantığı ile yine egzersiz yaparak bu ağrılarını çözebilirsiniz.

Egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirirseniz hayatınızın daha verimli ve rahat geçtiğini fark edeceksinizdir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..